اخبار

امريکا به هفت زن جان‌باخته در افغانستان جايزه‌ی افتخاری  زنان شجاع را اهدا می کند

 

قرار است وزارت  امورخارجه‌ی امریکا جایزه‌ی افتخاری زنان شجاع را به هفت زن از افغانستان اهدا کند. این زنان در سال ۲۰۲۰ میلادی جان‌های‌شان را در جریان کار برای مردم، از دست داده‌اند. فاطمه خلیل، کارمند پیشین کمیسیون مستقل حقوق بشر، جنرال شرمیلا فروغ، رییس پیشین بخش جندر ریاست امنیت ملی، مریم نورزاد، قابله‌یی که در ولایت‌های میدان‌وردک و بامیان کار کرده بود فاطمه رجبی، افسر پیشین پولیس در ولایت غزنی، فرشته، افسر پیشین اداره‌ی امور زندان‌ها، ملاله میوند، گرداننده‌ی پیشین تلویزیون خصوصی انعکاس در ننگرهار که حدود سه ماه پیش کشته شد و فرشته کوهستانی، فعال پیشین حقوق زنان از جمله‌ی زنان جان باخته‌اند که قرار است این جایزه به آنان تعلق گیرد.

این زنان در حمله‌های هدف‌مند در سال ۲۰۲۰میلادی در افغانستان کشته شدند.

در کنار زنان افغانستان، ۱۴ زن دیگر از بلاروس، میانمار، کامرون، چین، کولمبیا، جمهوری دموکراتیک کانگو، گواتیمالا، ایران، نیپال، ش، اسپانیا، سری‌لانکا، ترکیه و وینزویلا نیز جایزه‌ی جهانی زنان شجاع را دریافت خواهند کرد.

وزارت خارجه‌ی امریکا گفته که به‌علت شیوع ویروس کرونا، مراسم اهدای این جایزه به‌ گونه‌ی مجازی برگزار خواهد شد.

جایزه‌ی بین‌المللی زنان شجاع، جایزه‌یی‌است که همه ساله توسط وزارت خارجه‌ی امریکا به زنانی از سراسر جهان اهدا می‌شود که با نشان‌دادن رهبری، دلیری، کاردانی، و تمایل برای فداکاری برای دیگران، به‌ ویژه در زمینه‌ی بهبود حقوق زنان به فعالیت پرداخته ‌اند. این برنامه از سال ۲۰۰۷ میلادی آغاز شده است.

نسرین اوریاخیل داکتر متخصص زنان و زایمان، ظریفه غفاری شهردار میدان‌شهر، مرکز ولایت میدان‌وردک، ماریا بشیر و مریم درانی چهار زن دیگر افغانستان هستند که در دروه‌های پیشین، توانستند این جایزه را به دست بیاورند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
رفتن به نوار ابزار