اخبار

اختطاف، تجاوز و قتل دختر 16 ساله؛  آیا طالبان گرگ را مجازات می‌کنند؟

 

شماري از باشنده‌گان ولسوالي درزاب ولايت جوزجان در يک گردهمايي اعتراضي مي‌گويند که قدرت‌الله گرگ، فرمانده محلي طالبان دو نيم ماه پيش يک دختر شانزده ساله را از روستاي مُغل ولسوالي درزاب نخست اختطاف کرده و پس از دونيم ماه تجاوز او را به قتل رسانده است. به گفته‌ي اين معترضان، اين فرمانده محلي طالبان تاکنون پيکر اين دختر شانزده‌ ساله را به خانواده‌اش تسليم نکرده‌اند. نزديکان و روستاييان اين قرباني شانزده ساله که در روستاي جرقدوغ ولسوالي قوش‌تپه ولايت جوزجان دست به اعتراض زده‌اند، جاده‌ها را به روي موترها و عابران بسته‌اند. آنان هشدار مي‌دهد تا زماني که پيکر آي‌مامه شانزده ‌ساله را تسليم نگيرند، مسير ترافيک را باز نخواهند کرد.

بابه ‌دين، کاکاي اين دختر شانزده ‌ساله مي‌گويد که قدرت‌الله گرگ، فرمانده محلي طالبان با افرادش آي‌مامه را از خانه‌ي پدرش به‌ زور با خود برده‌اند. او اضافه مي‌کند که پدر آي‌مامه نيز شکايت‌نامه‌يي را به گروه طالبان تسليم کرده است، اما طالبان پدر آي‌مامه را نيز زنداني کرده‌اند. به سخن بابه دين: «طالبان از ترس اين که مبادا اين دختر شانزده ساله صداي خود را در رسانه‌ها بُلند کند، او را کشته‌اند.» اين معترض از دولت و باشنده‌گان محل تقاضا دارد که پيکر آي‌مامه را از ساحه زير تصرف طالبان بيرون آورند و به وابسته‌گانش تسليم کنند. کاکاي اين قرباني شانزده ساله اضافه مي‌کند که آنان مي‌خواهند جسد آي‌مامه را با احترام به خاک بسپارند. شماري از زنان جوزجاني نيز در اين گردهمايي شرکت کرده‌اند.   اما رييس، والي جوزجان با تأييد اين رويداد به رسانه‌هاي محلي گفته که قدرت‌الله گرگ در گذشته يکي از فرماندهان گروه داعش بوده است. آقاي رييس توضيح مي‌دهد که قدرت‌الله گرگ پس از نابودي داعش در جوزجان به طالبان پيوست. والي جوزجان خاطرنشان مي‌سازد که قدرت‌الله گرگ با زور مي‌خواست با اين دختر شانزده ساله ازدواج کند، اما خانواده‌ي اين دختر مخالفت کرده‌اند. او افزوده که سپس قدرت‌الله گرگ بالاي آي‌مامه شانزده ساله تجاوز کرده و او را نزد خود براي مدت دونيم ماه زنداني کرده است. والي جوزجان همچنان مي‌گويد که طالبان تاکنون پيکر اين قرباني تجاوز جنسي را به خانواده‌اش تسليم نکرده‌اند. آقاي رييس اشاره مي‌کند که عمليات پاک‌سازي در ولسوالي درزاب ولايت جوزجان به زودي راه‌اندازي مي‌شود.

در همين‌حال، گروه طالبان از تطبيق عدالت در مناطق زير حاکميت‌شان خبر مي‌دهند. طالبان گفته اند که پرونده‌ي قدرت‌الله گرگ در پيوند به موضوع آي‌مامه زير بررسي قرار دارد. اين گروه گفته هرگاه دادگاه طالبان فيصله‌اش را نهايي ساخت، در اين باره تصميم گرفته خواهد شد.

طالبان در مناطق زير حاکميت‌شان دادگاه‌هاي ويژه‌ي خود را برگزار مي‌کنند. برگزاري اين دادگاه‌ها از سوي فعالان حقوق بشر و دولت افغانستان به دادگاه‌هاي صحرايي معروف‌اند.

ولسوالي درزاب ولايت جوزجان نزديک به سه سال پيش به دست جنگ‌جويان گروه طالبان سقوط کرد. پيش از آن، درزاب براي مدتي يکي از پايگاه‌هاي اصلي داعش شمرده مي‌شد. اين ولسوالي حدود 70 کيلومتر دورتر از شهر شبرغان، مرکز ولايت جوزجان است و در حال حاضر بخش بزرگ اين ولسوالي زير حاکميت جنگ‌جويان طالبان قرار دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
رفتن به نوار ابزار