جهان

اتحادیه اروپا: ترکیه باید پذیرش  مهاجران را از سر بگیرد

 

اتحاديه اروپا تاکيد کرده که ترکيه بايد «فوراً» پذيرش مهاجران از يونان را از سر بگيرد. اين تقاضا در آستانه‌ي ديدار سران اتحاديه اروپا از انقره مطرح مي‌شود. مسأله مهاجران، يکي از مسايل مورد بحث با مقامات ترکي در جريان اين سفر اعلام شده است.

در اين سفر، قرار است رؤساي اتحاديه اروپا و کميته اروپا،‌ با رجب طيب اردوغان، رييس جمهوري ترکيه ديدار کنند. هم‌اکنون هزاران نفر از پناهجويان در اردوگاه‌هايي در مرز ترکيه و يونان در بي‌سرنوشتي بسر مي‌برند.

مقامات دولت يونان نيز با تأييد تقاضاي اتحاديه اروپا، از ترکيه خواسته اند که مهاجراني را بپذيرد که درخواست‌هاي پناهنده‌گي‌شان رد شده است.

از زمان به قدرت رسيدن کرياکوس ميتسوتاکيس به عنوان نخست‌وزير يونان در سال 2019، اين کشور قوانين خود در رابطه به پناهجويان را سخت‌تر کرده است.

يونان هم‌چنين از سوي برخي گروه‌هاي حقوق بشري به نقض حقوق پناهجويان متهم شده است.

صدها هزار پناهجو و مهاجر در سال‌هاي 2015 و 2016 از طريق ترکيه وارد اروپا، عمدتاً يونان شدند، تا اين‌که امضاي توافق ميان انقره و اتحاديه اروپا سبب کاهش تردد پناهجويان ميان ترکيه و يونان شد.

ترکيه هم اکنون ميزبان بيش از سه ميليون پناهجو است که اکثر آنان پناهجويان سوري اند. شهروندان افغانستان نيز در ميان پناهجويان مستقر در ترکيه شامل اند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
رفتن به نوار ابزار