سرمقاله

آینده سیاسی هنوز مبهم است

 

در دور دوم مذاکرات مسایل جدی میان هیأت های مذاکره کننده دولت افغانستان و طالبان مطرح می شود.

این که چگونه طالبان در بدنه نظام شامل ساخته شوند سوالی است که تا حال به آن پاسخ داده نشده است.

طالبان پس از مذاکره و توافق شان با امریکا به این فکر بودند که نیروهای امریکایی از افغانستان بیرون می شوند و حکومت و نظام به آنها تحویل داده می شود.

پس از موضع گیری های حکومت و گروه های سیاسی و حتا خواندن فکر جامعه جهانی، تحویلی حکومت به طالبان کاملاً منتفی است. هیچ کشور و گروهی طرفدار این نیست که طالبان دوباره به افغانستان حاکم شوند و سرنوشت مردم به دست آنها رقم زده شود؛ زیرا همه می دانند که طالبان ظرفیت ساختن سیستم و نظام را ندارند.

اگر قدرت و حاکمیت کامل به طالبان تعلق گیرد باید در این شکی نباشد که افغانستان یک بار دگر جای امن برای همه گروه های دهشت افگن مبدل شده و ظلم، ستم و جهالت طالبان سبب خواهد شد که یک بار دگر مهاجرت های گروهی آغاز شود.

با لانه ساختن گروه های تروریستی در افغانستان واضح است که امنیت جهانی با تهدید جدی مقابل خواهد شد و با مهاجرت گروهی، درد سرهای تازه برای کشورها به ویژه کشورهای غربی پدید خواهد آمد که مداوا و درمان آن کار دشوار خواهد بود.

جهان باید اطمینان یابد که در فرایند مذاکرات صلح اداره یی در افغانستان به وجود می آید که مورد قبول همه جوانب باشد تا جنگ ها پایان یابد.

حال طالبان چگونه به روند صلح لبیک می گویند و شامل بدنه نظام می شوند؟

مسأله شکل گیری اداره موقت به همین منظور در محافل سیاسی مطرح شده و برخی از گروه ها ایجاد اداره موقت را یکی از راه های حل معضل افغانستان می دانند.

شکل گیری اداره موقت از نظر حکومت آقای غنی و تیم او به این معنی است که قدرت آنها پایان می یابد و رهبری حکومت حاضر شوند که قدرت را به یک رهبری جدید انتقال دهند.

به همین خاطر آقای غنی با زلمی خلیل زاد دیدار نکرد، زیرا وی در این دور سفرش ممکن پیام شکل گیری اداره موقت را با خود آورده بود.

روز پنجشنبه (هژدهم) جدی، رییس جمهور غنی همراه با معاون اش به ولایت ننگرهار رفت و در یک گردهمایی طرح اداره موقت را رد کرد و گفت که تنها قدرت را از راه انتخابات انتقال می دهد.

یعنی تا چهار سال دیگر آقای غنی در قدرت باشد و پس از برگزاری انتخابات وی حکومت را به رییس جمهور آینده تحویل و انتقال قدرت خواهد کرد.

پیش از این طالبان گفته اند که هرگز با حکومت غنی یکجا نمی شوند و اگر راه حل پیدا نشود آنها به جنگ و خشونت شان ادامه می دهند و به فکر غلبه نظامی نیز اند و فکر می کنند با زور در تمام افغانستان مسلط می شوند.

به همین گونه برخی از آگاهان گفته اند که دفاع تیم غنی نیز از جمهوریت دفاع از منافع تعداد اندکی است که از امتیازات کلان مستفید می شوند.

با توجه به همین گفته ها، برای بیرون رفت از این بن بست، فکر و اندیشه کرد و هیأت مذاکره کننده دولت برای فایق آمدن به این مشکل کلان، یک نقشه راه داشته باشد و با لجاجت و سرتمبگی این مشکل حل نخواهد شد.

اگر تمام افغان ها به یک اجماع دست نیابند و در یک موضع واحد قرار نگیرند، ممکن است کشور با هرج و مرج های ناگوار و بحران های عمیق تر مقابل شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
رفتن به نوار ابزار