اخبار

آغاز همايش بين‌المللی امير علی شير نوايی در هرات

 

همایش سه روزه بین‌المللی “بازخوانی اندیشه‌های امیرعلی‌شیرنوایی”‌ شاعر و سیاست‌مدار ترک‌تبار دوره تیموریان در افغانستان روز چهارشنبه (۱۸ حمل) در ولایت هرات گشایش یافت.

این همایش به مناسبت سالگرد ۵۸۰ ساله‌گی تولد علی‌شیر نوایی برگزار شده که به گفته برگزارکننده‌گان شماری از کارشناسان و “نوایی‌شناسان” ده کشور منطقه از جمله اوزبیکستان، ترکیه و تاجیکستان در این مراسم حضور دارند.

محمد اشرف غني، رييس جمهوري کشور در يک پيام ويديويي که در اين مراسم پخش شد گفت که نقش فرهنگ، چهره‌ها و مفاخر فرهنگي در همکاري‌هاي تمدني و منطقه‌يي مهم است.

آقاي غني تجليل از اميرعلي شيرنوايي را “تجليل از يک فصل مهم همکاري بين کشورها” خواند و افزود که کشورهاي منطقه در محور همکاري منطقه‌يي مي‌توانند جايگاه و عظمت گذشته را احيا کنند. او افزود که نگاه افغانستان به جاده ابريشم نگاه اقتصادي و فرهنگي است.

عصمت‌الله ايرگاش‌اف، نماينده ويژه رييس جمهوري اوزبيکستان براي افغانستان پيام ميرضيايف، رييس جمهوري اوزبيکستان را خواند که در آن از روابط و دوستي دو کشور در طي قرن‌ها و ضرورت ادامه و استحکام هر چه بيشتر آن ذکر شده بود.

او افزود که در آينده نزديک روابط بازرگاني و اقتصادي ميان اوزبيکستان و ولايت هرات توسعه مي‌يابد که اين مي‌تواند منجر به افتتاح قنسولگري اوزبيکستان در اين شهر ‌شود.

به گفته برگزارکننده‌گان همايش امير علي شير نوايي، قرار است که در اين همايش سه روزه طرح‌هاي بازسازي باغ گوهرشاد که آرامگاه اميرعلي شيرنوايي و گوهرشاد بيگم در آن قرار دارند نيز با کمک مالي کشور اوزبيکستان آغاز شود.

گفته شده است 300 عنوان مقاله درباره اميرعلي‌شير نوايي از يازده کشور به اين همايش رسيده که در نهايت به صورت کتابي چاپ و توزيع خواهد شد.

امير علي‌شير نوايي (زاده‌ي 844 هـ. ق درهرات – درگذشته‌ي 906 هـ. ق) شاعر، دانش‌مند و سياستمدار برجسته‌ي روزگار حکم‌روايي تيموريان و از افراد مورد اعتماد سلطان حسين بايقرا، پادشاه تيموري در سده هفتم و هشتم هجري قمري بود.

شمار آثاري که تدوين آن‌ها را به امير علي‌شير نسبت داده‌اند، حدود 30 تا 90 اثر است که به زبان‌هاي فارسي و ترکي-جغتايي نوشته شده‌اند. از او به عنوان يکي از بنيان‌گذاران ادبيات ترکي-جغتايي نام برده مي‌شود. او در هرات زاده شد و در همانجا به عمر 51 ساله‌گي درگذشت و به خاک سپرده شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
رفتن به نوار ابزار