سرمقاله

آتش بس پیش شرط اصلی آغاز مذاکرات باشد!

 

هیأت مذاکره کننده دولت دیروز به دوحه رسید و قرار است دور دوم مذاکرات میان هیأت دولت و نماینده گان طالبان از سر گرفته شود.

این درحالی است که در جریان دور اول مذاکرات، جنگ های شدید میان حکومت و طالبان دوام داشت و اختلاف و نظر و دیدگاه های مختلف هر دو جانب سبب شد که مذاکرات دور اول زود نتیجه ندهد و توافق بدست نیاید.

دور دوم مذاکرات نیز ممکن است زمانگیر باشد از یکطرف به خاطر امتیازگیری، طالبان سنگ های کلان را فرا راه هیأت دولت خواهند گذاشت که برداشتن و دور کردن آن کار آسان نخواهد بود، از سوی دیگر رییس جمهور جدید امریکا پس از گذشت بیست روز دیگر وارد قصر سفید می شود و طالبان تا سیاست جو بایدن در قبال صلح افغانستان روشن نشود تصمیم نخواهند گرفت و به همین دلیل ممکن است وقت کشی کنند.

اما موضوع مهم این است هرزمانی که دور دوم مذاکرات آغاز شود، هیأت دولت با همان تعهدی که کرده اند باید آتش بس را در اولویت مذاکرات قرار دهند و الی زمانی که آتش بس از جانب طالبان مورد قبول قرار نگیرد، بهتر است که یک قدم فراتر نگذارند.

زیرا طالبان، امتیازهای کلان از سوی امریکایی ها بدست آوردند، پنج هزار زندانی طالبان از زندان‌های کشور آزاد شدند و در ازای این آزادی زندانیان، مردم افغانستان هیچی بدست نیاوردند.

به همین گونه انتظار می رفت که در دور اول مذاکرات خشونت ها کاهش یابد و این را مقامات امریکایی برای خوشی مردم مظلوم افغانستان بار بار تکرار کردند، اما نه تنها خشونت و خون ریزی ها کاهش نیافت، بل جنگ های طالبان شدت یافت و تعدادی از مسوولان رسانه ها، روزنامه نگاران و فعالان جامعه مدنی به قتل رسیدند و به ده ها خانواده را داغ دار کردند.

امیدواریم که برخی از رهبران جهادی و سیاسیون کشور که دیروز با زلمی خلیل زاد فرستاده امریکا در امور صلح افغانستان دیدار داشتند، در مورد بر قراری آتش بس صحبت کرده باشند و آقای خلیل زاد را متقاعد ساخته باشند که آتش بس در اولویت مذاکرات قرار بگیرد و بر طالبان فشار لازم را بیاورد که این خواست اسلامی مردم مسلمان و بیگناه افغانستان را در نظر بگیرند و از برقراری آتش بس سرپیچی نکنند.

اگر آتش بس در آغاز دور دوم مذاکرات به بحث گرفته شود و مورد پذیرش هر دو جانب قرار بگیرد، خوشبینی ها در مورد تأمین صلح در کشور بیشتر می شود.

با توجه به همین گفته ها، هیأت دولت در دور دوم مذاکرات بر برقراری آتش بس در کشور پافشاری کنند و آن را پیش شرط آغاز مذاکرات قرار بدهند.

یعنی تا زمانی که طالبان موضوع آتش بس را نپذیرند مذاکرات دور دوم آغاز نشود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
رفتن به نوار ابزار